Sağlık Haberleri

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı; Bayramda Yapılmaması Gereken Davranışlar

Bayramda Dikkat Edilmesi Gereken Davranışları, Bilim Kurulu Üyesi Anlattı

Bayramda Yapılmaması Gereken Davranışlar

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyelerinden Prof. Dr. Yeşim Taşova, Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı ile ilgili çeşitli uyarıları ve açıklamalarda bulundu.ve Bayramda Yapılmaması Gereken Davranışları anlattı. Aynı Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi aile büyüklerine ve diğer ziyaretlere gidilmemesi gerektiğini söyledi.
Bayramda Dikkat Edilmesi Gereken Davranışları, Bilim Kurulu Üyesi Anlattı

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, geçen Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da aile büyüklerine gidilmemesi hususunda tavsiyelerde bulundu.

Prof. Dr. Yeşim Taşova, normalleşme dönemine girilse de koronavirüsün bulaşma riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. Taşova, ayrıca yaklaşan Kurban Bayramı’nda vatandaşların nelerden kaçınması gerektiğine dikkat çekti.

Kurban Bayramı uyarıları

Bilim Kurulu Üyesi, Bayramda Yapılmaması Gereken Davranışları Açıkladı;

Aile büyüklerinin ve eş dost ziyaretinee gidilmemesi gerektiğini söyleyen Taşova, “Özellikle çalışma hayatı içinde aktif olarak bulunan kimselerin, büyüklerini bu şekilde risk altına atmamaları gerekiyor” dedi. Bayramlaşma konusuna da değinen Bilim Kurulu Üyesi, şu açıklamaları yaptı:

“Diyelim ki gidildi özellikle yaşlı ve risk grubundakiler için 1,5-2 metre mesafede bulunarak, el hijyenine dikkat etmek ve maske kuralına uymak gerekiyor. Toplu halde yenilen yemekler, ziyaretler olmasın. Ziyaret etmeyelim. Telefon var, görüntülü konuşma var, bu seneyi böyle geçirelim. Bunun başka yolu yok. Hele ki toplumda vakalar artarken böyle bir riske kimseyi atmamak gerektiğini düşünüyorum.”

 

Geçtiğimiz dönemde sosyal medyada sıkça paylaşılan kurban pazarlığı için kullanılan ‘yapay el’ konusuna da değinen Prof. Dr. Taşova, onun da olmaması gerektiğini, bunlardan vazgeçilmesini ifade etti. Taşova, “Özellikle ikinci dalgayı beklerken daha dikkatli olmak gerekiyor” dedi.

Etlerin paylaşımıyla  ilgili de konuşan Bilim Kurulu Üyesi, “Etlerin dağıtımı da sosyal mesafe korunarak yapılmalı. Kapıya bırakılarak, mesafe korunarak yapılabilir. Maske kullanımına dikkat edilerek dağıtılabilir. Gidip evde oturma, kalabalık bir ortam oluşturup o şekilde dağıtmanın da olmaması lazım” dedi.

Bayramdan sonraki 10 günlük sürecin çok önemli olduğu ve alınacak yeni karar ve uygulamaların 10 günlük tablo sonrasında yürürlüğe gireceği belirtildi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı