Hastalıklar
Trend

Demir Eksikliği (Anemi) kilo almaya neden olabiliyor

Demir eksikliğinin neden olduğu sorunlar

Demir eksikliği (Anemi) hormonal dengesizliğe yol açarak dolaylı yoldan kilo alımına sebep olur. Vücudunuzda demir eksikliği varken istediğiniz kadar diyet yapın, spor yapın kilo vermek pek mümkün olmayabilir.


Dünyada en fazla görülen anemi türü demireksikliği anemisidir. Dünya Sağlık Örgütü hemoglobin değerinin kadınlarda 12 gr/dl, erkeklerde 14 mg/dl’nin altında olması durumunu anemi olarak isimlendirmektedir. Kan hücrelerine kırmızı rengi veren, kanda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin yapısında demir bulunur. Vücutta demir eksik olduğunda dokulara oksijen taşıyan hemoglobin üretimi yeterli olamaz ve ‘demir eksikliği anemi si’ oluşur.

Demir Eksikliği
Demir Eksikliği

Demir Eksikliği Kilo Vermenizi Zorlaştırır mı?

Dolaylı yollardan vücudun birçok mekanizmasını etkileyen bir sağlık sorunudur. Demireksikliği varlığında kilo yönetimi zorlaşır. Kansızlık ile beraber organ ve dokularda oksijen eksikliğine sebebiyet verdiği için metabolizmada bu doğrultuda yavaşlar. Organ ve dokulara yeterli oksijen gitmemesi ve hemoglobin sayısının azalması ile demir eksikliğini yaşayan kişiler ne kadar diyet ve spor yaparlarsa yapsınlar tartıda istedikleri sonucu göremeyebilirler. Bu nedenle diyet sürecinden önce kan tahlili yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir? 

İlerleyip kansızlık ortaya çıktıktan sonra bunlara başka belirti ve bulgular da eklenir.
En sık rastlanılan belirtileri şu şekildedir;
  • Halsizlik.
  • Sürekli yorgunluk hali.
  • Konsantrasyon problemleri.
  • İlgisizlik.
  • Fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalmak.
  • Baş dönmesi ve göz kararması
  • Baş ağrısı

Neden Vücudumuzda Demir Eksikliği Olur?

Genellikle vücutta artmış demir ihtiyacı, eksik demir alımı ya da vücuttan demir kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Demir eksikliğinin en önemli nedeni demir içeren besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesidir.

Emilim yetersizliklerinde (Mide, bağırsak ameliyatları sonrası, bariatrik cerrahi operasyonu sonrası, bağırsak hastalıkları) ,kan kaybı yaşanılan durumlarda (kadınlarda adet dönemleri, mide kanaması vb.) ve diyette yeterli demir tüketilmediğinde (diyet kısıtlamaları, yetersiz kırmızı et ve yeşil yapraklı sebze tüketimi)

Günlük Demir İhtiyacımız Ne kadar? 

Kadınların günlük demir ihtiyacı erkeklere göre daha fazladır. 19-50 yaş arası kadınların günde 18 mg demir ihtiyacı varken erkeklerin günlük demir ihtiyacı 8 mg’dır. Gebelik dönemindeki kadınların ise
27mg ,emzirme dönemi için 18 mg, ergenlik dönemi için 15 mgdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı