DoktorlarSağlık Haberleri

Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız Önderliğinde Başarılı Operasyon

540 gram doğan Sümeyye bebek, kör olmaktan kurtuldu. Samsun’da, geçtiğimiz aylarda 24 haftalık ve 540 gram olarak dünyaya gözlerini açan Sümeyye Koç isimli bebek, 125 gün yoğun bakımda kaldı. Prematüre retinopatisi hastalığı olduğu belirtilen bebek, Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız , önderliğinde uygulanan tedavi ile kör olmaktan kurtuldu.

Samsun’da Nurgül ve Ömer Koç ailesinin bebekleri 7 aylık Sümeyye Koç, daha 24 haftalıkken 540 gram olarak dünyaya gözlerini açtı. Sümeyye Koç, 4 ay yoğun bakımda kalarak yaşam mücadelesi verdikten sonra, mücadelesini kazanarak hayata tutundu. Yapılan göz muayenesinde bebeğe tedavi edilmezse körlükle sonuçlanan ‘Prematüre retinopatisi’ tanısı konuldu. Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız , tarafından uygulanan tedavide ilk olarak kuvözde enjeksiyonla müdahale yapıldı. Hastalık tekrarlanınca bu kez lazer tedavisi uyguladı ve Sümeyye Koç’un kör olma tehlikesi ortadan kalktı.

ZORLU BİR SÜREÇ GERİDE KALDI

Kızının hastalığını ilk öğrendiğinde, görebilmesi için çok olumlu gelişmeler olmadığını söyleyen anne Nurgül Koç Tüm durumlara hazırlıklı olmamız gerektiği söylendi. Görme yetisini kaybedebilir dendi. Ama tedavisinin de mevcut olduğu söylendi. Çok zorlu bir süreç oldu. Bebeğimin damar yolları bile çok zor açıldı. Onu öyle görmek çok kötü bir his. Şu an görmesinde bir sorun yok çok şükür.

Emrullah Beyazyıldız: “LAZER TEDAVİSİ UYGULANDI”

Gerçekleşen tedavi ile ilgili açıklama yapan  Doç. Dr. Emrullah Beyazyıldız, Sümeyye Koç’un damarlarının çok küçük olması nedeniyle önce enjeksiyon tedavisi uygulandığını söyleyerek,  Bu bebeğe biz enjeksiyon tedavisini uygun gördük. Çünkü damarları çok küçüktü ve gelişmemişti gözü. Sonraki süreçlerde bu hastalığın tekrarlama özelliği var. Sonrasında lazer tedavisi uygulamayı uygun gördük. ve şimdilik gözü sakin. Bebeğimiz görme seviyesine ulaştı. Görme işlemi sağlanıyor. şeklinde konuştu.

‘TEDAVİ EDİLMEZSE KÖRLÜĞE KADAR GİDİYOR’

Doç.Dr.  Emrullah Beyazyıldız, prematüre retinopatisi hastalığının gözün görmeyi sağlayan retina tabakasında anormal damar gelişimi anlamına geldiğini söyleyerek Prematüre doğan bebeklerde göz gelişimi tamamlanmadığı için, bu bebeklerde anormal göz gelişimi olabiliyor. Gözün retina tabakası yani görmeyi sağlayan tabakasında gelişme bozukluğu ortaya çıkıyor. Doğru zamanda, doğru bebeğe, doğru tedaviyi uygulamak gerekiyor. Tabii ki tedavi edilmediği takdirde körlüğe sebep olan bir hastalık dedi.

Hastalık 32 haftadan önce, bin 500 gramın altında doğan ve uzun süre kuvözde kalan bebeklerde görülüyor. Bin 500 gramın altında doğan bebeklerde bu hastalığın görülme sıklığı ortalama yüzde 45 doğum haftası ve kilosu düştükçe risk daha da artıyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı