HastalıklarSağlık Haberleri
Trend

Fizik tedavide PROLOTERAPİ

Proloterapinin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda kullanımı

Samsun MedicalPark hastanesinde görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Elif BERBER ProloTerapi nin, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyonda kullanımının önemini ve detaylarını açıkladı.

Özellikle kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanan ProloTerapi, günlük yaşamın getirmiş olduğu birçok rahatsızlığı gidererek, bizi konforlu bir yaşama daha çok yaklaştırıyor.

Enjeksiyon şeklinde ve belirli aralıklarla uygulanan Proloterapi, %5 ve %30 arası hazırlanan serum solüsyonların ve hastanın kanından elde edilen PRP de bu teknikte kullanılabilir.
Hastalıkların oluşma mekanizması doğrultusunda uygulanan ProloTerapi, Eklem rahatsızlığı, damarsal kanlanma, eklem canlılığını sağlayan sinirlerin ölmesi durumunda ProloTerapi devreye girerek eklemin mekaniğinin düzelmesini sağlar. Eklemi oluşturan kemik yüzeyler, aşınmış yüzeyler, kıkırdaklar, kemikleri bir arada tutan bağlara enjeksiyonlar uygulanır. Bu uygulamanın ardından bölgede bir iyileşme reaksiyonu elde etmeye başlarız. Özellikle Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon branşının , eklem kireçlenmesinde, bel fıtıklarında, boyun fıtıklarında, kas yırtıklarında, menisküs yırtıklarında, sporcu yaralanmalarında, bağ zorlanmalarında, omur ilikte kanal darlığında uygulanan ve başarı gösteren bir tedavi yöntemidir.

Uygulanan enjeksiyonun ardından, bölgede doku iyileşmesi meydana geliyor. Vücudun yarayı iyileştirme özelliği gibi bir iyileşme reaksiyonu  başlıyor ve bölgedeki doku kanlanması oksijenizasyonu artıyor. Kişiye göre değişiklik gösterebilen bir iyileşme süreci başlamış oluyor.

ProloTerapi tedavisinin uygulanması yaklaşık 10-15 dakika arasında olup,  hafif ağrılı şekilde gerçekleşen bir uygulamadır. Yoğun ve şiddetli bir ağrı durumu söz konusu değildir. Genelde 3 hafta aralıklarla uygulanan 6-8 seanslık bir süreçte uygulanır.
Genelde hastanın şikayetleri ve ağrıları 3 ay içerisinde iyileşir, ama radyolojik iyileşmeleri kontrol edip iyileşme süreci takip edilmelidir.
ProloTerapinin uygulanmasında bir hasta kısıtlama durumu olmamakla birlikte, uygulamaya tecrübeli bir hekimin karar vermesi elzemdir.

Cerrahi öncesi bir tedavi olarak önerdiğimiz ProloTerapi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon içinde bulunduğu konum çok önemli olmakla birlikte yukarıda sıraladığımız bir çok hastalığın tedavisinde uygulanan yöntemlerin en başında gelmektedir.

Mimar Sinan Mah. Alparslan Bulvarı, No: 17 Atakum Samsun konumunda bulunan Medical Park Hastanesinde görev yapan Dr.Öğr.Üyesi Elif BERBER‘ e ProloTerapi ve Fizik Tedavi konusunda verdiği bilgiler için teşekkür ederiz.
Dijitalsaglik.net 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı