Genel

Obezite Cerrahisi Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir

Doğru Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılmalı ?

 Obezite Cerrahisi Hakkında Yanlış Bilinenler Nelerdir?

Son yılların en popüler zayıflama yöntemlerinden olan Obezite Cerrahisi hakkında yanlış bilinenleri ve kirli bilgileri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Volkan KINAŞ anlattı

Obezite Nedir?

Obezite bizim için kilo sınırı değildir, boya göre kilo sınırıdır. ( body mass index ) vücut kitle endeksi 30 un üzerinde olduğunda obezite karşımıza çıkıyıor. Bu oran 35 in üzerine çıktığı zaman morbid obeziteden bahsediyoruz, 40 ın üzerine çıktığındaysa aşırı morbid obeziteden bahsediyoruz.

Ancak bu değerlendirmeler ve yorumlamalar bir uzman yardımıyla birlikte yapılmalıdır. Genel hatlarıyla obezite, yaşantımızı kısıtlayan, fazla miktarda yağ dokusunun vücudumuzda depolanmış halidir. Sadece bu durum bile, bir hekime danışmaya sevk etmesi için yeterlidir.

Obezite beraberinde çok fazla hastalığı getiren, çağımızın hastalığı diyebileceğimiz bir hastalıktır. Değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte, spor,egzersiz yapmamayla desteklenen yaşam normları, bireyi kaçınılmaz son olan obeziteye doğru itmektedir.

Yanlış ve Kirli Bilgiler Hakkında Açıklama:

Obezite ile mücadele ederken her obeze ameliyat önerilmemeli, doğru bir beslenme alışkanlığı ve spor egzersiz yönlendirmeleri yapılıp hasta gözlemlenmeli.

Obezite cerrahisi için başvuran hastaların hatırı sayılır bir çoğunluğu kozmetik sebepler dediğimiz, ayna karşısında daha iyi hissetmek için  başvuruyorlar. Ama bizim önceliğimiz obezite ile gelen ekrem ağrıları, kalp, damar, böbrek rahatsızlıkları, sonuç olarak daha kaliteli bir yaşama kavuşsunlar diye obezite cerrahisi uyguluyoruz. Hasta gerekirse profesyonel destek alarak zayıflama yöntemini değerlendirmeli, bunlarla başarı sağlanamıyorsa evet biz obezite cerrahisi yaparak insanların hayatlarına dokunuyoruz ve çok hızlı değişimler elde ediyoruz. Gerekliliğimiz var ama sıramız da var.

Hasta türlü yöntemleri denedi ve kilo veremedi veya verdi ama geri aldı, bu durumda ne yapılması gerekiyor. İşte bu noktada bizim sıramız geliyor. Hasta, hekim önerisi doğrultusunda kendine uygun olan cerrahi yöntemle ameliyat edilir.

İnternette ve diğer platformlarda, obezite cerrahisi sürecinin öncesi ve sonrasıyla ilgili çok fazla kirli bilgi bulunmakta. Bu sürecin en başında, tüm bilgi ve deneyimleri, tecrübesinden ve uzmanlığından emin olduğunuz hekimden almak süreci doğru yönetmenin altın kuralıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı